Dirka po Franciji - Prenosi v živo Kolesarstvo
2026
UCI WORLDTOUR 2.UWT
Prva izvedba: 1903
Najboljši kolesarji na dirki: Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard, Isaac Del Toro, Remco Evenepoel, Arnaud De Lie, Jasper Philipsen, Tom Pidcock, Florian Lipowitz, Paul Seixas, Mathieu Van Der Poel, Mauro Schmid, Romain Grégoire, Halland Johannessen Tobias
Zadnji zmagovalci dirke: Tadej Pogačar (2025), Tadej Pogačar (2024), Jonas Vingegaard (2023), Jonas Vingegaard (2022), Tadej Pogačar (2021), Tadej Pogačar (2020), Egan Bernal (2019), Geraint Thomas (2018)
4. jul
26. jul
Naslednja etapa
Etapa 3: Granollers - Les Angles
6. jul
196 km | 3850 m | Gorska
Zadnji video povzetki
Dirka po Franciji
Dirka po Franciji - Tv prenosi v živo
Ponedeljek, 6. jul
Torek, 7. jul
Sreda, 8. jul
Četrtek, 9. jul
Petek, 10. jul
Sobota, 11. jul
Nedelja, 12. jul
Torek, 14. jul
Sreda, 15. jul
UAE Team Emirates
Team Visma | Lease a Bike
Soudal - Quick Step
EF Education-EasyPost
Decathlon CMA CGM Team
Red Bull BORA hansgrohe
Cofidis
Alpecin-Premier Tech
Arkéa - B&B Hotels
INEOS Grenadiers
Lotto Intermarché
Lidl - Trek
Groupama-FDJ
Movistar Team
Team Picnic PostNL
Team Jayco AlUla
Bahrain - Victorious
XDS Astana Team
Lotto Dstny
NSN Cycling Team
TotalEnergies
Tudor Pro Cycling Team
Uno-X Mobility
Etapa 1: Barcelona - Barcelona
| # | Ime | |
|---|---|---|
| 1. | Team Visma | Lease a Bike |
04:01:48 |
| 2. | UAE Team Emirates-XRG |
+ 06 |
| 3. | Red Bull-BORA-hansgrohe |
+ 15 |
| 4. | UAE Team Emirates-XRG |
+ 16 |
| 5. | Lidl-Trek |
+ 19 |
| 6. | Decathlon CMA CGM Team |
+ 42 |
| 7. | Groupama-FDJ United |
+ 44 |
| 8. | Red Bull-BORA-hansgrohe |
+ 45 |
| 9. | Bahrain Victorious |
+ 53 |
| 10. | Pinarello-Q36.5 Pro Cycling Team |
+ 01:00 |
| 11. | Soudal Quick-Step |
+ 01:01 |
| 12. | Uno-X Mobility |
+ 01:03 |
| 13. | EF Education-EasyPost |
+ 01:07 |
| 14. | Netcompany INEOS Cycling Team |
+ 01:21 |
| 15. | Alpecin-Premier Tech |
+ 01:26 |
| 16. | Lidl-Trek |
+ 01:36 |
| 17. | Team Visma | Lease a Bike |
+ 01:38 |
| 18. | Lotto-Intermarché |
+ 01:39 |
| 19. | EF Education-EasyPost |
+ 01:43 |
| 20. | Netcompany INEOS Cycling Team |
+ 01:48 |
| 21. | Team TotalEnergies |
+ 02:12 |
| 22. | Movistar Team |
+ 02:20 |
| 23. | Tudor Pro Cycling Team |
+ 02:24 |
| 24. | Cofidis |
+ 02:28 |
| 25. | Caja Rural-Seguros RGA |
+ 02:32 |
| 26. | XDS Astana Team |
+ 03:01 |
| 27. | Caja Rural-Seguros RGA |
+ 03:10 |
| 28. | Uno-X Mobility |
+ 03:24 |
| 29. | XDS Astana Team |
+ 03:37 |
| 30. | EF Education-EasyPost |
+ 03:47 |
Dirka po Franciji 2026 bo potekala od 4. do 26. julija 2026. Začela se bo v Barceloni v Španiji, cilj zadnje etape pa bo tradicionalno v Parizu na Elizejskih poljanah. Skupno bo imela 21 etap in približno 3.333 kilometrov. Na programu bo 7 ravninskih etap, 4 razgibane etape, 8 gorskih etap, ekipni kronometer in posamični kronometer. Posebnost dirke bo tudi zahtevna gorska trasa z vzponi v Pirenejih, Vogezih, Juri in Alpah, med najtežjimi cilji pa bosta Alpe d’Huez in Gavarnie-Gèdre.
Dirko po Franciji bo v Sloveniji mogoče spremljati na Eurosportu, kjer bodo vse etape v celoti prenašali v živo. Prenosi bodo na voljo spet tudi na TV Slovenija 2.
12. jun
Organizatorji dirke po Franciji so razkrili traso 112. izdaje največje kolesarske preizkušnje na svetu. Zmago bo branil slovenski Tadej Pogačar. Kolesarji bodo morali opraviti s gorskim kronometrom do Peyragudesa in prelaz Col de la Loz, na katerega leta 2023 Tadej Pogačar nima najlepših spominov.
Skupaj bo v 21 etapah treba prekolesariti 3.320km in 51.550 višinskih metrov. Vse etapa bodo izpeljane v Franciji, pravih gorskih etap pa bo osem.
Prenose vseh etap na Dirki po Franciji boste lahko spremljali na TV SLO 2, Eurosportu in MAX streaming platformi.
Ekipa UAE Tadeja Pogačarja bo letos v odlični zasedbi. Med njimi sicer letos ne bo Domna Novaka, bodo pa v njej poleg Pogačarja še Joao Almeida, Jhonatan Narvaez, Nils Politt, Pavel Sivakov, Marc Soler, Tim Wellens in Adam Yates. Portugalec Almeidoa je v odlični formi saj je osvojil svoje zadnje tri enotedenske preizkušnje. Nazadnje je bil najboljši na Dirki po Švici. Yates sicer letos še ni blestel, bo pa pomemben del ekipe v gorskih etapah. Na klancih bosta pomembna še Sivakov in Soler, medtem ko bosta na krajših in strmih vzponih pomoč omogočala Narvaez in Wellens. Politt pa bo večinoma skrbel na ravnih in razgibanih terenih.
V Bori bomo prav tako pogrešali še enega slovenca. Jan tratnik se namreč ni uvrstil v ekipo, v kateri bo glavno vlogo imel Primož Roglič. Ekipa cilja z njim na stopničke v Parizu. Veliko bodo verjetno računali tudi na Lipowitz, ki je nedavno Dirko po Dofineji končal na tretjem mestu za Pogačarjem in Vingegaardom. Ostali kolesarji Red Bull Bore ki bodo nastopili na dirki so še Jordi Meeus, Gianni Moscon, Laurence Pithie, Mick van Dijke, Danny van Poppel ter Aleksander Vlasov. Za Pithija, Lipowitza in van Dijka bo to krstni nastop na Dirki po Franciji.
Tudi ekipa prvega izivalca Pogačarja na dirki Visma Lease a Bike je razkrila kolesarje, ki bodo nastopili na Dirki po Franciji. Vse se bo vrtelo okoli danskega kolesarja Jonasa Vingegaarda, ki bo prvi izzivalec branilca lanske zmage Pogačarja. Na vzponih bodo njegovi glavni pomočniki Matteo Jorgenson, Sepp Kuss ter zmagovalec Dirke po Italiji Simon Yates. Na ostalih terenih pri Vismi računajo na Wouta van Aerta, Tiesja Benoota, Victorja Campenaertsa in Edoarda Affinija.
29. maj
Dirka po Franciji se bo prvič v začela v Italiji in sicer v Firencah v soboto, 29. junija 2024. In prvič se Tour de France ne bo končal v Parizu, saj bo zaključel letos v Nici (zaradi Poletnih olimpijskih iger v Parizu), kjer se bo vdirka sklenila v nedeljo, 21. julija 2024.
Letos se bodo za rumeno majico udarili štirje favoriti: Tadej Pogačar, Jonas Vingegard, Primož Roglič in Remco Evenepoel. Zaradi vseh letošnjih padcev je še vedno vprašljiv nastop Vingegarda. Glede na potek letošnje sezone glede na rezultate močno izstopa Tadej Pogačar, ki je suvereno prvič osvojil Dirko po Italiji.
Dirko po Franciji bo prenašala v živo TV Slovenija. Prenosi vseh etap se bodo začeli ob 15 uri. Če želite spremljati prenos dirke v celoti, pa bo ta na voljo na Eurošportu.
Na letošnji Dirki po Franciji bo nastopilo kar pet slovesnkih kolesarjev. Poleg favoritov za skupno zmago(Pogačar in Roglič), bodo nastopili še Matej Mohorič, Jan Tratnik in Luka Mezgec.
Favoriti za osvojitev rumene majice:
Tadej Pogačar: Zmagovalec zaporednih Tourov v letih 2020 in 2021. Odkar je zmagal na Giru ni več dirkal. Pogačar je do zdaj užival v popolni sezoni, zmagal je na več velikih dirkah, medtem ko je na poti ostal zdrav in brez poškodb. Da bi bilo za konkurenco še slabše, se zdi, da bo Pogačar dirko začel z najmočnejšo ekipo Toura. Adam Yates in João Almeida sta v Švici prikazala impresiven nastop, saj sta zmagala po dve etapi in končala na prvem in drugem mestu v skupni razvrstitvi.
Primož Roglič: Roglič je prehodil dolgo pot, odkar je po dveh padcih odstopil z dirke po Baskiji, ki jo je takrat vodil. Od treh kandidatov na Touru, ki so padli v incidentu, se je glede poškodb najbolje izšlo prav Rogliču. Na Critériumu du Dauphiné je Roglič zmagal na dveh etapah in v končni generalni razvrstitvi, kjer je v napeti borbi na zadnji etapi za nekaj sekund ugnal Jorgenssena.
Jonas Vingegaard: Dvakratni branilec naslova Toura je bil na začetku sezone videti precej nepremagljiv, saj je februarja zmagal na treh od štirih etap in v skupnem seštevku na etapni dirki O Gran Camiño, nato pa osvojil še dve etapi in skupno zmago na Tirreno-Adriatico marca. Potem pa je sledila nesreča na Dirki po Baskiji, kjer je bil Vingegaard ena najhujših žrtev. V padcu si je zlomlil ključnico in počil nekaj reber. Utrpel je tudi kontuzijo pljuč in kolaps pljuč. V bolnišnici je ostal dvanajst dni, preden so mu dovolili vrnitev domov. Visma-Lease a Bike je zaradi nesreče ob koncu 5. etape na dirki Dauphiné izgubila še dva člana svoje ekipe za Tour de France in pred kratkim še Američana Seppa Kussa, ki je dirko Dauphiné zapustil zaradi bolezni.
Remco Evenepoel: Remco je bil še ena žrtev nesreče na Dirki po Baskiji. V Španiji si je zlomil desno ključnico in lopatico, nekaj dni kasneje pa je bil operiran v Belgiji. Remco se je vrnil k dirkanju na nedavnem Critériumu du Dauphiné, pred začetkom dirke pa je bilo tudi jasno, da so njegova pričakovanja skromna. Vse je sicer premagal na 34,4 km dolgem posamičnem kronometru, in oblekel tudi rumeno majico kot vodilni v skupnem seštevku Dauphinéja. Evenepoel se je v gorah držal solidno in kljub padcu s prvega na sedmo mesto do konca dirke je pokazal spodbudnih znakov napredka. Remco upa da bo postal prvi Belgijec, ki bo zmagal na Tour de France po letu 1976.